2017 - 2018 DIRECTORS and OFFICERS

ADULT DIRECTORS ADDRESS CITY STATE ZIP CODE PHONE NUMBER
President Jason Mathis 47644 870th Rd.  Atkinson NE 68713 402-336-6653
Vice President Eric Ravenscroft 35899 Ravenscroft Lane Nenzel NE 69219 402-322-9248
Association
Secretary
Brandi Pokorny

pokornyrope@gmail.com
83940 493 Ave. Bartlett NE 68622
CELL
FAX

308-654-3413
USE TINA'S
National Director Tricia Schaffer 11602 W Walker Rd N Platte NE 69101 308-534-1244
Point Secretary Tina Kessler P.O. Box 159 Callaway NE 68825 308-880-0169
tkessler4rodeos@yahoo.com FAX 308-836-2259
BOARD MEMBERS/PHONE
Jay Hollenbeck 402-322-0217 90105 Elk Rd.
jayhollenbeck@yahoo.com
Valentine NE 69201
Jared Storer 308-764-9030 1906 E Hwy 92
storerjared5@gmail.come
Sutherland NE 69165
Jim Buss 402-394-1395 86544 St. Hwy 11
buss7clan@yahoo.com
Atkinson NE 68713
Michelle Witt 402-322-0766 39743 Medow Lane Rd.
docwitt69201@gmail.com
Valentine NE 69201
Brett McAbee 308-212-0182 45625 Ash Canyon Rd.
jamiemcabee@bd.com
Ansley  NE 68814
Heather Day 970-520-1496 34473 Cr. 8
heatherday84@yahoo.com
Flemming CO 80728
Mark Wray 308-728-7133 81838 485th Ave.
denise@denisewray.com
Ord NE 68862
Buddy Darnell 308-360-0595 2406 700th Rd.
sdarnell1207@gmail.com
Gordon NE 69343
Jason Mathis 402-336-6653 47644 870th Rd.
jmathis858@gmail.com
Atkinson NE 68713
Stacey Adamson 402-389-0744 35007 Adamson Dr.
stacey.mann.adamson@gmail
Cody NE 69211
Chad Johnston 308-367-7234 P.O. Box 105
cjohnston@cfbne.com
Maywood  NE 69030
STUDENT DIRECTORS PHONE
President Mitchell Tucker 308-660-2992 tuckercattle@outlook.com
Vice President Grant Turek 308-390-3181 sheila.turek@yahoo.com
Secretary Bailey Witt 402-376-3535 docwitt69201@gmail.com
Queen Joscelyn Soncksen 308-746-4572 imkearney.jk@gmail.com
EVENT DIRECTORS
in addition to above
PHONE
Barebacks Garrett Long 402-322-9093
Saddle Broncs BJ McAbee 308-880-0661
Bull Riding Mason Ward 308-530-7287
Tie Down Roping Jade Buss 402-394-1395
Steer Wrestling Talon Mathis 402-336-6655
Team Roping (Hdg) Ralph Saults 308-289-9326
Team Roping (Hlg) Talon Petska 308-730-0527
Boys Cutting Ty Bass 308-870-1485
Breakaway Brittany Brousius 308-325-2242
Goat Tying Jaylee Simonson 308-880-0574
Barrel Racing JoSee Saults 308-289-6239
Pole Bending Ansley Wood 308-414-1782
Girls Cutting Kesha DeGroff 308-880-0430
Reining Cow Horse Colton Storer 308-458-8436
Queen Contest Joscelyn Soncksen
EVENT STUDENT ADULT
Barebacks Garrett Long Buddy Darnell (BB/SB)
Saddle Broncs BJ McAbee Buddy Darnell (BB/SB)
Bull Riding Mason Ward Brett McAbee
Tie Down Roping Jade Buss Jay Hollenbeck
Steer Wrestling Talon Mathis Eric Ravenscroft
Team Roping (Hdg) Ralph Saults Mark Wray
Team Roping (Hlg) Talon Petska Jim Buss
Boys Cutting Ty Bass Jared Storer
Breakaway Brittany Brousius Chad Johnston
Goat Tying Jaylee Simonson Heather Day
Barrel Racing JoSee Saults Stacey Adamson
Pole Bending Ansley Wood Michelle Witt
Girls Cutting Kesha DeGroff Jared Storer
Reining Cow Horse Colton Storer Jared Storer
Queen Contest Joscelyn Soncksen Theresa Petska
COMMITTEES
BOX PADS: Jim Buss
BARREL COVERS: JoSee Saults
RS BUZZER: Brett McAbee
ELECTRIC EYE: Michelle Witt & Stacey Adamson
POLES: Ansley Wood
CUTTING CLOCK: Jared Storer
GOAT COLLARS& STAKES: Jaylee Simonson